klawiatura ergonomiczna

Jakie charakterystyczne cechy ma klawiatura ergonomiczna?

Często słyszymy określenie klawiatura ergonomiczna, ale czym właściwie ona jest? Na jakie cechy charakterystyczne należy w tym przypadku wskazać? Jest to klawiatura, która umożliwia bezpieczne, a także komfortowe użytkowanie. Jest to bardzo istotne podczas pracy przy komputerze. Takie rozwiązanie może przyczyniać się do wspierania właściwego ułożenia nadgarstków. Sposób ten zapewnia sprawne pisanie. Określenie klawiatura ergonomiczna jest bardzo często zarezerwowane dla takich modeli, które są delikatnie wygięte w łuk, z podkładką pod nadgarstki.

Klawiatura ergonomiczna w formie wygiętej w łuk

 

W klawiaturach, ktorych głównym zadaniem jest ergonomia pracy, wygięty kształt oraz obecność podkładki pod nadgarstki ma dbać o to, aby nadgarstki zachowały prawidłowe ułożenie w czasie kolejnych godzin pracy przy komputerze. Co więcej, dodatkowym rozwiązaniem przy klawiaturze ergonomicznej jest różna wielkość klawiszy, aby zapewnić możliwość sięgnięcia do liter środkowych bez konieczności wykonywania ruchów nadgarstka.

Pamiętać należy o tym, że użytkowanie klawiatury ergonomicznej nie od początku przynosi ulgę. Praca na takiej klawiaturze związana jest z koniecznością przyzwyczajenia się do niej. Dlatego też pierwsze dni jej wykorzystania mogą być trochę męczące.

Jakie cechy charakterystyczne ma klawiatura ergonomiczna?

 

W przypadku klawiatury ergonomicznej wyróżnić należy następujące cechy:

  • obecność wyspowych klawiszy, które ułatwiają trafianie we właściwe miejsca, a więc każdy przycisk powinien mieć około 2-3 mm przestrzeni wokół i nie sąsiadować w sposób bezpośredni z innymi klawiszami,
  • klawiatura numeryczna powinna być oddzielona, takie rozwiązanie sprawia, że korzystanie jest dużo łatwiejsze. Warto podkreślić, że na rynku dostępne są samodzielne klawiatury numeryczne dysponujące podłączeniem pod USB,
  • właściwy skok klawiszy – osoby pełniące zawód copywritera, tłumacza czy programisty preferują klawiatury mające niski skok klawiszy. Dzięki temu możliwe jest szybkie wprowadzanie znacznej ilości tekstu. Natomiast dla graczy najlepsze są klawisze z wysokim skokiem.

Czy klawiatury ergonomiczne to naprawdę dobre rozwiązanie?

 

Odpowiedź na to pytanie nie jest łatwa. Klawiatura taka na pewno ma pewne właściwości zdrowotne. Jednakże, jeżeli chodzi o wydajność pracy oraz przyjemność to jest to kwestia indywidualna. Wieloletnie przyzwyczajenie do standardowej klawiatury sprawia, że użytkownicy trudno przestawiają się na nowy układ. Podkreślić jednak należy fakt, że cierpiące na różnego rodzaju problemy zdrowotne związane z korzystanie z klawiatury komputerowej zauważają brak określonych dolegliwości przy wykorzystywaniu odpowiedniej klawiatury ergonomicznej.

Choć taka klawiatura to wspaniały sposób na poprawę bezpieczeństwa i higieny pracy, a także jej efektywności, to trzeba się do takiego rozwiązania przyzwyczaić. Jednak cierpliwość może przynieść pozytywne rezultaty. Przed wyborem odpowiedniej klawiatury warto ją przetestować, ponieważ każda osoba ma inne odczucia oraz wymagania. Różnym użytkownikom mogą pasować zupełnie inne produkty.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Przeczytaj poprzedni wpis:
usługi dźwigowe
W czym pomogą nam firmy oferujące usługi dźwigowe?

Czy zdecydujemy się na usługi dźwigowe, to bardzo pomocne mogą być opinie od byłych klientów, którzy korzystali już z danej...

Zamknij